Zajęcia w Aninie zbliżają się do smacznego finału

W ramach projektu Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu co tydzień we wtorek w domu kultury na V Poprzecznej spotyka się kilkanaścioro gimnazjalistów i emerytów. Grupa, na pierwszy rzut oka bardzo różnorodna, już się zintegrowała – każda osoba ma w niej swoją rolę i aktywnie uczestniczy w zadaniach proponowanych przez trenerki – Beatę, Kasię i Basię.

Proponowane ćwiczenia to głównie tzw. rozgrzewki i ćwiczenia dramowe. Pozwalają one zaangażować w aktywności zarówno ciało, jak i intelekt i emocje. Jedną z ciekawszych form było ostatnio budowanie maszyn z ciał uczestników – każda z grup miała za zadanie stworzyć maszynę produkującą radość i dialog międzypokoleniowy – wyszły niesamowite scenki, w których uczestnicy symbolicznie pokazali, co jest dla nich ważne. Warte wspomnienia są też tzw. śmieszne improwizacje, podczas których wszyscy weszli w role imprezujących seniorek i spokojnych gimnazjalistów – ćwiczenie to było przyczynkiem do rozmowy o wzajemnych stereotypach młodych i seniorów i dało podstawę do wyzbycia się tych stereotypów. Najważniejszy jednak w uczeniu się dialogu i współpracy jest jest sam fakt, że uczestnicy pomimo różnicy wieku wspólnie spędzają czas.

Na ostatnim spotkaniu, 15 listopada, realizowane od końca września spotkania w Wawerskim Centrum Kultury weszły na nowy etap. Planujemy wspólną inicjatywę – spędzimy razem mikołajkowe popołudnie. Seniorzy i młodzi zaplanowali wspólne jedzenie pierogów, dekorowanie pierniczków i śpiewanie kolęd.

 

Zdjęcia ze spotkań w Aninie można znaleźć w mediatece.