20/12/2013

uczestnicy projektu

 

seniorka Leokadia

Na co dzień lubię dbać o gospodarstwo domowe: gotować, piec, sprzątać, serwować różne smakowite dania nie tylko mężowi, ale i gościom.
Dialog międzypokoleniowy jest dla mnie źródłem zadowolenia; mogłam poznać różne charaktery,
zachowania młodych ludzi, zbliżyłam się do nich. Jesteśmy jak w rodzinie, lubimy się i razem się bawimy. Dialog międzypokoleniowy jest dla mnie moim rozwojem, nauką młodych i kontaktu z innymi ludźmi, radością życia. Drama daje mi wiarę w siebie, pewność działania, możliwość przełamywania swoich barier, słabości.

uczestniczka grupy międzypokoleniowej Elżbieta:

Na co dzień lubię dom, spacery, czytanie książek.
Drama daje mi…… możliwość poruszania się w różnym tempie, … poczucie bycia młodszą i sprawniejszą,…poszerzenie kręgu przyjaciół,…możliwość rozwoju. Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam więcej spokoju, mam lepsze kontakty z bliskimi, więcej uśmiecham się, jestem bardziej wyrozumiała dla innych, chętnie wysłuchuję wszystkich uwag.

 

Urszula

Na co dzień lubię wstać z wdzięcznością dla siebie i całego świata. Lubię spotkania z ludźmi. Dbanie o kondycję ciała i ducha poprzez ćwiczenia, spacery i dostrzeganie małych cudów, np. spadających wirujących liści, kolorów kwiatów, krzewów, traw, drzew, pędzących chmur, promyków słońca, bawiących się dzieci, uśmiechów ludzi… po prostu zwykłych i niezwykłych codzienności.
Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam doskonalenie umiejętności interpersonalnych. Wsparcie i zrozumienie dla moich niedoskonałości. Odkryłam, że niedoskonałości mogę zamienić na umiejętność, której wcześniej nie dostrzegałam. Zyskując nową jakość siebie. A moje życie staje się pełniejsze, radośniejsze i szczęśliwsze.

Jadwiga

Na co dzień lubię… … spacery z koleżanką, z którą mogę rozmawiać swobodnie i z zaufaniem na tematy osobiste i ogólne; …czytać książki; …gotować, prać, sprzątać – czasami.  Dialog międzypokoleniowy jest dla mnie rozmową między młodymi i starszymi. Przekazywaniem młodym tradycji rodzinnych, historii, dobrych manier, życzliwości, spokoju wewnętrznego. Drama daje mi dreszczyk emocji, chęć pokonania nieśmiałości, ciekawość i nadzieję na pozytywne emocje: zadowolenie, śmiech, odkrycie czegoś ciekawego u siebie i innych. Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam większą odwagę w podejmowaniu rozmowy z młodymi ludźmi.

 

Katarzyna

Na co dzień lubię przyglądać się ludziom i rozmawiać z nimi, wędrować blisko i daleko, poznawać wszystko co nowe i zaskakujące. Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam relacje z osobami z innego pokolenia, większą otwartość na kontakty międzyludzkie niezależnie od wiek i doświadczenia, ale też świadomość tego, że większość barier wynika głównie z naszych uprzedzeń i kierowania się stereotypami.

Barbara

Na co dzień lubię obserwować ptaki, które przysiadają na drzewach pod moim oknem. Nie patrzą a pogodę, tylko jak my, ludzie, muszą zatroszczyć się o siebie. Nam deszcz i słota potrafi zepsuć nastrój i ochotę do działania. Dialog międzypokoleniowy jest dla mnie ważny i potrzebny. Pozwala na większą otwartość i uwagę na potrzeby drugich. Drama daje mi ukazanie problemu. Rozwiązywanie go jest zawsze wielowątkowe i rozłożone na kilka aspektów (rodzina, przyjaciele, znajomi oraz okoliczności). Jest dla mnie wyzwaniem i dużą satysfakcją z realizacji wspólnie wymyślonego i wybranego tematu. Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam dobrą energię, przyjaciół i wsparcie.

 

Kamila

Na co dzień lubię przypatrywać się, obserwować ludzi w tramwajach, autobusach, przystankach. Ciekawi mnie różnorodność. Dialog międzypokoleniowy jest dla mnie porozumieniem między osobami w różnym wieku. Drama daje mi możliwość wczucia się w inną osobę, próbę zrozumienia, możliwość porozumienia. Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam jeszcze większą wiarę w szlachetność ludzi. Poznałam cudowne osoby. Potwierdzenie, że to kim jestem, nie zginie, jeśli będę o siebie dbać. Chodzi mi o rozwój, otwartość, chęć pracy nad sobą. Młodość nie zginie, jeśli ją pielęgnujemy. Znalazłam młodość we wszystkich starszych o pokolenie kobietach, które poznałam.

Małgorzata

Na co dzień lubię czytać książki, chodzić do kina, teatru. Grać w brydża, spotykać się z przyjaciółmi. Dialog międzypokoleniowy jest dla mnie miłym doświadczeniem uczącym jak mówić, by młodzi słuchali i jak słuchać, by młodzi chętnie do mnie mówili. Drama daje mi sprawdzenie się w innych rolach, poznanie dogłębniej siebie i swoich relacji z innymi. Dzięki niej robię to, co lubię, a do tej pory nie miałam okazji… Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam spore doświadczenie w kontaktach z młodymi ludźmi. Poznałam sympatyczne osoby (młode i starsze), z którymi bardzo miło spędzam czas na wspólnym, ciekawym działaniu.

 

Teresa

Na co dzień lubię czytanie książek, teatr, operę, operetkę, muzykę poważną i rozrywkową, podróże, spacery.
Drama daje mi szansę, by przełamać nieśmiałość. Być wśród przyjaznych mi ludzi. Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam nowych przyjaciół. Wiadomości, co dzieje się w dzielnicy – dokąd mogłabym pójść. Jakie ciekawe i dobre filmy wybrać. Co warto przeczytać. Nie czuję się samotna.

Beata

Na co dzień lubię przede wszystkim swoje życie, świat i to, co od niego oraz innych ludzi otrzymuję. Lubię uśmiechać się do innych, rozmawiać z nieznajomymi. Lubię dobre, zdrowe jedzenie, dużo sportu i muzykę z głośnika.  Dzięki spotkaniom grupy międzypokoleniowej zyskałam wiedzę, świadomość tego, jak życie może wyglądać po sześćdziesiątce. Wcześniej niewiele o tym wiedziałam, a moja głowa pełna była niewłaściwych obrazów na ten temat. Dzięki naszym spotkaniom odświeżył mi się umysł.